Speakers Program Day 2 • Oct. 9

Speakers Program Day 2 • Oct. 9 2018-08-17T17:08:39+00:00

We have assembled a world-class speakers program that will address current topics and issues relevant to the ferry industry, expanding on our theme of Safety, Security and the Environment.

Click on a speaker’s name to go to their bio.

Click here to go to Speakers Program Day 1

Session 12

TIME

9:00am to 9:40am

DATE

Tuesday Oct. 9

Keynote Presentation: Port of Vancouver Sustainability • Robin Silvester

Participants Company/Organization
Robin Silvester Vancouver Fraser Port Authority, Canada

Session 13

TIME

9:40am to 10:00am

DATE

Tuesday Oct. 9

The Ocean Cleanup Project

Participant Company/Organization
TBC C-Job Dedicated Naval Architects

Session 14

TIME

10:00am to 10:20am

DATE

Tuesday Oct. 9

Ultramar Sustainability

Participant Company/Organization
Daniela Orozco Ultramar, Mexico

Coffee Break

TIME

10:20am to 10:50am

DATE

Tuesday Oct. 9

Coffee Break

Coffee sponsored by:

Session 15

TIME

10:50am to 11:35am

DATE

Tuesday Oct. 9

The Future of Propulsion – Beyond LNG & Electrification

Participant Company/Organization Presentation
John Hatley Wärtsilä Air Emissions – Regulations / Best Practices
Chris Dunn HySeas III Hydrogen
Anthony Teo DNV GL Fuel Cells

Session 16

TIME

11:35am to 12:50am

DATE

Tuesday Oct. 9

Environmentally Friendly Ship Designs

Participant Company/Organization Presentation
David Wing Houlder Enviro Ship Designs
Nina Savijoki
Oscar Ruano
Deltamarin
Baja Ferries
Designing an All-round Enviroship
Alf Baird

independent Maritime
Transport Consultant

Hull Designs in Medium Size and Speed Ferries
Jan Glas
Richard Singhof
Schottel Propulsion Design for Low Noise Radiation
Robert Clifford
Mike Wake
InCat
Austal
Fast Ferries 2.0

Lunch

TIME

12:50pm to 1:50pm

DATE

Tuesday Oct. 9

Lunch

Lunch sponsored by:

Session 17

TIME

1:50pm to 2:20pm

DATE

Tuesday Oct. 9

Interferry AGM

Participant Company/Organization
Mike Corrigan Interferry, Canada
Mike Grainger Liferaft Systems Australia / Interferry, Australia
Johan Roos Interferry, Belgium
John Steen-Mikkelsen Danske Faerger, Denmark

Session 18

TIME

2:20pm to 3:05pm

DATE

Tuesday Oct. 9

Environmentally Friendly Ship Technologies

Participant Company/Organization Presentation
Martin Gagné International Zinc Association Underwater Coatings
Claire Womersley HFW Ballast Water Management
Giorgio De Sciora RINA  Waste Waters Management and Future Solutions

Coffee Break

TIME

3:00pm to 3:35pm

DATE

Tuesday Oct. 9

Coffee Break

Coffee sponsored by:

Session 19

TIME

3:35pm to 4:20pm

DATE

Tuesday Oct. 9

Improving Safety in Developing Countries

Participant Company/Organization Presentation
David Hewson
Roberta Weisbrod
Genscape Vesseltracker
WFSA
Using AIS to Cost Effectively Improve Safety
Kemal Heryandri Hasfarm Dain Consultant Update on Ferry Operations and Incidents in Indonesia
Iain Weir-Jones Weir-Jones Engineering Automated Draft Indicator Systems

Session 20

TIME

4:20pm to 4:40pm

DATE

Tuesday Oct. 9

Crew Skills Assessment: Effective Training and Crew Readiness

Participant Company/Organization
John Allen Carnival Corporation
Murray Goldberg Marine Learning Systems

Session 21

TIME

4:40pm to 5:00pm

DATE

Tuesday Oct. 9

Closing Ceremonies

Participant Company/Organization
Mike Corrigan Interferry, Canada
Mike Grainger Liferaft Systems Australia / Interferry, Australia
Germán Orozco Ultramar, Mexico
Sean Collins MBNA Thames Clippers

Happy Hour

TIME

5:00pm to 6:00pm

DATE

Tuesday Oct. 9

Happy Hour

Happy Hour sponsored by:

Farewell Dinner

TIME

6:30pm to midnight

DATE

Tuesday Oct. 9

Farewell Dinner

Farewell Dinner hosted by:

Click here to go to Speakers Program Day 1